Kredītu pieejamība Latvijas iedzīvotājiem

Īstermiņa aizdevumi

Jau vairākus gadus Latvijā ir pieejami dažādi tiešsaistes finanšu pakalpojumi, no kuriem popoplārākais ir sms kredīts un dažādi ātrie aizdevumi, kas pieejami uz 1 mēnesi bez komisijas maksas un procentiem. Noteiktajā laikā jāatmaksā visa summa uz kreditora bankas kontu. Tā saucamie bezmaksas kredīti var šķist labs piedāvājums, taču tikai pie nosacījuma, ka tiek pildītas līgumsaistības. Ja tas netiek realizēts, tad jārēķinās ar dažādiem papildus maksājumiem. Detalizētas aizdevuma izmaksas ir ietvertas kreditēšanas līgumā, tādēļ pirms tā parakstīšanas ir vērts veltīt 5 – 10 minūtes, lai iepazītos ar visu informāciju no sākuma līdz beigām. Vairumā gadījumu kavētājiem ir jārēķinās, ka par aizdevuma termiņa pagarināšanu uz 30 dienām kreditori mēdz prasīt no 8 līdz 25 procentiem no neatmaksātās summas.

Varam secināt, ka bezmaksas kredīti netiek dāvāti par brīvu, tomēr ļauj ietaupīt. Svarīgi gan atcerēties, ka parāds ir jāatmaksā vienā maksājumā un atšķirībā no banku finanšu pakalpojumiem, ātro kredītu devēji nepiedāvā iespēju maksāt saskaņā ar parāda atmaksas grafiku. Aizņēmumu pieejamība mikro kredītiem ir salīdzinoši augsta. Galvenā prasība, lai saņemtu pakalpojumu ir regulāri ienākumi un nomksāti iepriekšējie parādi. Cilvēkiem, kuri ir iekļauti parādnieku reģistros jāņem vērā, ka kredīti ar sliktu kredītvēsturi tiek piešķirti retāk, tie mēdz būt ar neizdevīgākiem nosacījumiem un, lai tādu iegūtu būs jāpieliek lielākas pūles. Uzņēmumi nevēlas sev piesaistīt problēmātiskus klientus, tādēļ pirms naudas aizdošanas veic klienta riska profila vērtēšanu. Ja rodas šaubas par viņa maksātspēju vai motivāciju atmaksāt parādu, nauda, visticamāk, netiks aizdota. Lielāka pretimnākšana varētu būt tajās reizēs, kad kredīts tiek piešķirts pret nekustamā īpašuma ķīlu vai piesaistot galvotāju. Abi šie instrumenti nodrošina, ka naudas aizdevuma atgūšana sliktākajā gadījumā būs vienkāršāka un aizdevējs naudu tik tiešām arī atgūs.

Ilgtermiņa kredīti

Cilvēkiem, kam vajadzīgi naudas aizdevumi ar ilgāku atmaksas termiņu ir pieejami dažādi varianti. Vislētāk naudu jau tradicionāli aizdod komercbankas. To bilancēs ir vairāki miljardi eiro, līdz ar to iespējas ir daudz plašākas nekā nebanku kreditoriem. Vieni no populārākajiem pakalpojumiem tradicionāli ir kredīti pret nekustamo īpašumu un aizdevumi mājokļa iegādei. Šos pakalpojumus izvēlas gan jaunās ģimenes, gan cilvēki, kuriem ir apnicis maksāt par īri augstus maksājumus (Rīgā dzīvojošie). Otra grupa ir latvieši un krievi, kam vajadzīga lielāka naudas summa, bet bez ķīlas tā nav pieejama. Aizņemoties naudu pret NĪ ķīlu, pastāv risks zaudēt īpašumu, bet tomēr ir reizes, kad ir jāiet uz risku, jo vajadzības un vai mērķi ir lielāki nekā potenciālie riski. Reizēm mērķis attaisno līdzekļus, taču jāatceras, ka dzīvē parasti pats ceļš ir svarīgāks par galamērķi, jo galamērķis, t.i. beigas visiem ir ļoti līdzīgas.

Otra ilgtermiņa aizdevumu grupa, kas var būt noderīga daudziem ir aizdevumi uzņēmējdarbības uzsākšanai vai attīstībai. Tos piedāvā gan valsts institūcijas (ALTUM), gan Rīgas pašvaldība (programma Atspēriens), gan dažādi privātie aizdevēji, kas vēlas stiprināt Latvijas ekonomiku un labklājību. Paralēli pastāv arī dažādi stipendiju fondi, piemēram, Vītolu fonds, LU Mecenātu fonds u.c. Finansējuma pieejamība kopumā ir salīdzinoši plaša, taču, lai atrastu sev piemērotāko ir jāpieliek zināmas pūles. Arī Ventspils iedzīvotājiem ir pieejami visi šie pakalpojumi, taču to apgūšanai ir vajadzīga pacietība un gribasspēks.