Aizdevumi Latvijā jeb кредиты в латвии

Ventspils iedzīvotājiem laika posmā no 2016. gada 1. aprīļa līdz 2016. gada 31. aprīlim un arī vēlāk ir iespēja papildināt zināšanas par dažādu finanšu pakalpojumu izmaksām. Informāciju un konsultācijas par komercbanku pakalpojumiem iespējams iegūt Ventspils pilsētā izvietotajās banku filiālēs. Atbildes uz jautājumiem par īstermiņa aizdevumiem latviešu un krievu valodā (кредиты в латвии) pieejamas dažādos aizdevumu salīdzināšanai veltītos portālos. Apmeklējot pēdējos, vēlams pievērst uzmanību, lai informācijā par kreditēšanas izmaksām būtu apkopotas ziņas par gada procentu likmi un atlaidēm jaunajiem klientiem. Nereti tieši, aizņemoties pirmajā reizē, tiek piedāvāta iespēja nemaksāt komisijas maksu vai procentus (1 – 4 nedēļas).

Kas jāzina par aizņemšanos Latvijā ?

Kreditori, kas specializējas uz īstermiņa sadarbību ar klientu parasti aizdod līdz 300, retāk 1000, 1500 vai 3000 eiro. Ja vajadzīgs lielāks aizdevums, jārēķinās, ka būs jādodas uz banku vai pie kreditora, kura piedāvājumā ir hipotekārais kredīts vai iespēja aizņemties pret ķīlu. Abos variantos pieejamās summas lielums ir būtiski lielāks un var sasniegt pat vairāk kā 100 tūkstošus eiro. Protams, izvēloties aizņemties bez bankas starpniecības ir svarīgi, lai izmaksas būtu adekvātas, jo nereti nebanku kreditori prasa augstu komisijas maksu par pieteikuma izskatīšanu. Arī procentu likme nebanku kreditoru uzņēmumos parasti ir vismaz par 2 – 5 procentu punktu augstākas nekā komercbankās.

Klienta tiesības:

  • Piedāvāt līguma grozījumus;
  • Atmaksāt parādu pirms termiņa bez papildus komisijas maksas;
  • Nepiekrist kreditora prasībām – veikt izmaiņas līgumā, paaugstināt komisijas maksu bez pamatojuma. (Pamatojums var būt pieaugošais risks, t.sk. kredītbrīvdienas);
  • Veikt maksājumus saskaņā ar atmaksas grafiku;
  • Atsavināt īpašumu, ieķīlāt un iznomāt ar kreditora piekrišanu (hipotekārajam kredītam).

Slēdzot līgumu par aizdevuma saņemšanu, nereti tiek aizmirsts, ka darījuma izmaksas var svārstīties atkarībā no euribor izmaiņām. Standarta līgumos tiek iekļauta 3 mēnešu mainīgā euribor likme. Euribor likmi visvairāk ietekmē Eiropas Centrālās bankas lēmums par euribor lielumu, taču jāņem vērā arī sistēmiskās pārmaiņas, kas ietekmē globālo ekonomiku kopumā. Kredītsepciālisti nereti apgalvo, ka zina nākotnes prognozes, taču tā dēvētajos “treknajos gados” visi viņi solīja zilus brīnumus un neviens pat neiepīkstējās par gaidāmo ekonomikas krīzi. Rezultātā mēs varam secināt, ka nākotnes prognozes par cenu izmaiņām nekustamajiem īpašiem un tautsaimniecībai var veikt gan tā dēvētie speciālsti, gan parastie iedzīvotāji, kas pielieto loģisko domāšanu.

Kas aizstāv manas tiesības ?

Ventspils, Rīgas, Liepājas un visas Latvijas iedīvotāju intereses attiecībās ar kreditoriem aizstāv Patērētāju tiesību un aizsardzības centrs. Ja Jums rodas kādas neskaidrības par aizdevēju tiesībām vai lēmumiem konkrētā gadījumā, sazinieties ar juristu vai PTAC speciālistiem. Katru gadu PTAC piemēro dažādus sodus nebanku aizdevējiem un komercbankām, kas piemērojušas netaisnīgus līguma nosacījumus vai veikušas bezatbildīgas reklāmas kampaņas. Diemžēl iestāde, kas tiešā veidā ir atbildīga par banku uzraudzību – Finanšu kapitāla un tirgus komisija individuālas patērētāju intereses reti, kad aizstāv. Tiesa, pēdējā gada laikā pēc ASV un citu valstu spiediena FKTK ir piemērojusi dažādus sodus un pat slēgusi vienu banku Latvijā. Ja vēlaties tiesāties vai strīdēties ar kreditoriem, vērsieties pie PTAC.

Kur iegūt papildus informāciju ?

Ja vēlaties papildināt zināšanas par dažādiem aizdevumu veidiem un to izmaksām, ielūkojieties portālā Kredit.lv. Informācija pieejama latviešu un krievu valodā un ļauj gūt vismaz aptuvenu priekšstatu par aizņēmumu izmaksām. Jāņem gan vērā, ka ziņu portāli ne vienmēr atspoguļo pēdējās izmaiņas un pirms līguma noslēgšanas cenas un izmaksas jāpārbauda izvēlētā kreditora mājas lapā vēl vienu reizi.